در ازدواج سن یک عدد است اما عشق و علاقه موضوعی ابدی است. اینکه  در مورد رنگ ،زبان،منطقه،یا مذهب اختلاف وجود داشته باشد حائز اهمیت نیست. مهم دو نفر هستند که بدون هیچ غروری باهم زندگی کنند.

اما اگر اختلاف سنی در ازدواج زیاد باشد چه؟

آیا تاکنون یک زوج با اختلاف سنی زیاد توانسته‌اند در کنار هم یک زندگی مشترک موفق را تجربه کنند؟ آیا رابطه آن‌ها با گذر زمان به‌خوبی حفظ شده است؟ در این مقاله از سایت مشاوره باما به مزایا و معایب اختلاف سنی در ازدواج  می‌پردازیم:

اختلاف سن در ازدواج چقدر مهم است؟

به‌طورکلی می‌توان گفت نه. یک رابطه بر میزان درک و فهم زوج نسبت به هم و نه سن ازدواج متکی است. دو نفر می‌توانند برحسب میزان عشق، احترام و اهمیتی که نسبت به هم دارند به یک ازدواج موفق دست یابند.

زمانی فردی که قصد ازدواج با او را دارید فقط چند سال از شما بزرگتر یا کوچکتر است، شاید این امری عادی به نظر برسد اما هنگامی ک این اختلاف سنی در ازدواج بسیار زیاد است این دیگر امری غیرمعمول است.

بهترین اختلاف سنی زوج در ازدواج چقدر است؟

در معیار اختلاف سنی زوج ها ترجیح می‌دهند سن مرد سه سال تا پنج سال بیشتر از سن زن باشد. اما در بسیاری از موارد هم مشاهده شده که این اختلاف سنی زن و مرد  به ۱۵ تا ۲۰ سال هم رسیده است. گاهی نیز در ازدواج مشاهده می‌شود که سن زن از سن مرد بیشتر است.

تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد، زوج ها ترجیح می‌دهند که این اختلاف سنی در ازدواج ۳ سال باشد و مرد از زن بزرگتر باشد. همچنین این مطالعات  نشان می‌دهد که مردان با افزایش سن تمایل بیشتری به ازدواج با دختر خیلی کوچکتر از خود دارند در حالی برای یک زن مهم است اگر حداکثر اختلاف سنی کمتر از ده سال باشد. ( سن مرد حداکثر ده سال از سن زن بیشتر باشد)

مطالعات دیگری نشان می‌دهد که اختلاف سنی تنها عامل موفقیت یا شکست در ازدواج نیست. اکثر افراد ترجیح می‌دهند همسر آن‌ها فقط چند سال از آن‌ها بزرگتر یا کوچکتر باشند.

همچنین مردان ترجیح می‌دهند با زنانی ازدواج کنند که از آن‌ها کم سن تر هستند درحالی‌که زنان در این مورد نگرش آزادتری دارند و اگر سن مرد کمی بزرگتر هم باشد احتمالاً ازدواج را بپذیرند.

چه عواملی بر تفاوت سنی ازدواج مؤثر است؟

فاکتورهای مشخصی که به‌صورت آگاهانه یا ناخودآگاه بر افراد در زمان انتخاب همسر اثرگذار است شامل:

 • فرهنگ و سن ازدواج : آداب‌ورسوم که در یک منطقه یا یک فرهنگ از آن پیروی می‌شود می‌تواند بر رفتار فرد تأثیر بگذارد. در فرهنگ کشورهای اروپایی و آسیایی ازدواج زن با مرد بزرگتر از خود مرسوم است. همچنین اختلاف سنی دو سال تا سه سال برای ازدواج ترجیح داده می‌شود. در برخی از فرهنگ‌ها این اختلاف سنی تا پانزده سال هم قابل‌قبول است.
 • نقش پیشینه خانواده ها در سن ازدواج : زمانی که یک فرد در میان خانواده ای که در آن والدین یا اقوام نزدیک در ازدواج خود اختلاف سنی زیادی دارند یا سن دختر از پسر بیشتر است، پرورش یافته است، این فرد تمایل بیشتری برای کشف و تجربه این ازدواج خواهد داشت.
 • برنامه فرزند پروری : اگر یک شخص قصد دارد بعد از ازدواج دیرتر صاحب فرزند شود و تا چند سال بعد از ازدواج به فکر بچه آوردن نیست، در این موارد شاید بهتر است سن زن چند سال از مرد کوچکتر باشد.

اختلاف سنی در ازدواج مشکلات و مزایای خود را دارد.

مزایای اختلاف سنی در ازدواج

 •  بلوغ فکری در ازدواج : در یک ازدواج که اختلاف سنی زن و مرد وجود دارد، فرد بزرگتر می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها عاقلانه‌تر عمل کند. او همچنین می‌تواند زمانی که در روابط اختلاف وجود دارد بر اساس تجارب عاقلانه و بالغانه رفتار کند.
 • اختلاف نگرش‌ها در اختلاف سنی ازدواج : یک زوج زمانی که اختلاف سنی داشته باشند دیدگاه و نگرش آن‌ها نسبت به زندگی متفاوت است. این تفاوت به همراه خود طراوت و تازگی در روابط را به ارمغان می‌آورد. همچنین به درک همدیگر و پذیرش نظرات دیگران کمک می‌کند.
 • ثبات اقتصادی: زمانی که یک زوج زندگی را زود شروع می‌کنند، شریک زندگی بزرگتر می‌تواند مشکلات را به‌خوبی حل‌وفصل کند. این امر باعث می‌شود که مزیت‌های زیادی در موقعیت مالی برای طرفین فراهم آورد.
 • تعادل سالم:  با گذشت زمان و افزایش سن زوج، در بلندمدت فرد جوانتر می‌تواند شریک بزرگتر خود را ازلحاظ جسمانی، مالی و عاطفی حمایت کند. این امر همچنین باعث می‌شود که پایه زندگی خانواده و فرزندان محکم و استوار گردد.

گرچه اختلاف سنی در ازدواج می‌تواند برای زوج مزیت‌هایی به همراه داشته باشد اما اختلاف سنی زیاد ممکن است مشکلات زیادی را برای زوج ایجاد کند:

مشکلات احتمالی در ازدواج های با اختلاف سنی زیاد

در اینجا به برخی از مشکلاتی که در ازدواج با اختلاف سنی زیاد رخ می‌دهد اشاره می‌کنیم:

 • ممکن است رابطه با گذشت زمان سرد شود : تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد که اختلاف سنی در ازدواج شاید در اوایل ازدواج مشکلاتی ایجاد نکند اما با گذشت زمان میزان رضایت زوج از زندگی زناشویی کاهش می‌یابد . افرادی که شریک زندگی‌شان خیلی بزرگتر یا خیلی کوچکتر از خودشان هست در طول زمان ،میزان رضایت آن‌ها از زندگی زناشویی در مقایسه با کسانی که با تفاوت سنی کمتری ازدواج کرده‌اند یا سن هر دو طرف نزدیک به هم است کاهش می‌یابد.
 • احتمال افزایش طلاق در اختلاف سنی بالا : احساس ناامیدی و کاهش میزان رضایت زوج از ازدواج می‌تواند باعث افزایش احتمال طلاق و جدایی شود.
 • دکتر رندی، استاد دانشگاه پنسیلوانیا  و مشاوره ازدواج می‌گوید که اختلاف سنی زیاد پسر و دختر به‌احتمال‌زیاد ازدواج را به طلاق ختم می‌کند. اگر اختلاف سنی زن و مرد بیشتر از ۵ سال نباشد پس دراین‌باره نگران نباشید اما اگر شما به‌اندازه کافی از همسر خود بزرگ‌تر هستید، پس شما شبیه والدین شریکتان می‌شوید. درنتیجه ازدواج شما با مشکل روبه‌رو می‌شود.
 • اختلافات زناشویی : ازدواج با اختلاف سنی زیاد می‌تواند مسائلی ازجمله کاهش تفاهم زوج ، بروز مشکلات مالی یا حمایتی و ایجاد مشکلات جدی در زندگی مشترک زوج  در پی دارد و این امر زمانی تشدید می‌شود که سن زن از مرد بزرگتر است.
 • عدم پذیرش اجتماعی : زوج ممکن است در روابط اجتماعی به خاطر اختلاف سنی زیاد موردانتقاد اطرافیان قرار گیرند و این امر ممکن است باعث شود که زوج فشاری غیرضروری را متحمل گردند.
 • اولویت‌های زندگی : افرادی که تفاوت سنی دارند اولویت‌های مختلفی نیز در زندگی دارند. ممکن است اولویت‌های یکی از زوجین برای دیگری بیهوده تلقی گردد بدین گونه بین زوج اختلاف ایجاد می‌شود.
 • داشتن فرزند : زمانی که دو نفر می‌خواهند زندگی را شروع کنند و به‌خصوص اگر این امر با تأخیر انجام شود این زوج با تفاوت سنی زیاد ممکن است در فرزند آوری با مشکل مواجه شوند. بر این اساس نرخ باروری رابطه مستقیمی با سن زوج دارد.
 • نارضایتی از حفظ روابط عاشقانه : لحظات عاشقانه و رمانتیک میان زوجین ممکن است به‌اندازه‌ای که آن‌ها می‌خواهند رضایت‌بخش و مطلوب نباشد. فرد جوانتر می‌خواهد فعال و سرزنده باشد درعین‌حال فرد بزرگتر ممکن است در عشق بازی با همسر آن‌قدر گرم و پرجنب‌وجوش نباشد.
 • معاشرت : زوج هایی که باهم دیگر اختلاف سنی زیادی دارند ممکن است روابط اجتماعی مشترکی باهم داشته یا نداشته باشند. این امکان وجود دارد که در پایان در محافل اجتماعی مختلفی شرکت کنند یا با گروه‌های سنی مختلفی از مردم سروکار داشته باشند. ممکن است دوستان یکی از زوجین حضور یک فرد جوانتر یا پیرتر از خود را دوست نداشته باشند .

ذکر این نکته ضروری است که تمامی رابطه ها با اختلاف سنی زیاد این مشکل را ندارند و همه این‌ها بستگی به این دارد که شما چقدر خوب رابطه را درک کرده‌اید و آن را به جلو پیش می‌برید .

نکاتی برای حل مشکلات در ازدواج های با تفاوت سنی زیاد

اگر شما وارد یک رابطه و ازدواج با اختلاف سنی بالا شده‌اید پس این موضوع برای شما مفید است:

 • فضا دادن به همسر: همیشه اهمیت حفظ حریم شخصی در ازدواج را درک کنید. در هر رابطه‌ای رعایت حفظ فاصله با همسر به‌شدت حائز اهمیت است اما زمانی که تفاوت سنی زیاد باشد اهمیت این امر چندین برابر است.
 • صبر و بردباری داشتن: برخورد با موقعیت‌های عجیب در زندگی مشترک نیازمند داشتن صبر است. صبور و خون سرد بودن به شما کمک می‌کند نیمی از این نبرد را با پیروزی طی کنید. درنتیجه شما می‌توانید ازنقطه‌نظر بهتری به مسائل زندگی نگاه کنید.
 • منعطف باشید: با شریکتان خیلی جدی و خشک رفتار نکنید. ملایمت و احساس همدلی نسبت به هم باعث می‌شود شما با همسر خود یک رابطه پایدار و مستحکم ایجاد کنید.
 • روشنفکر باشید : زندگی چالش‌های بسیاری در مقاطع مختلف زندگی برای شما ایجاد خواهد کرد. داشتن یک ذهن باز و با اعتماد به نفس ماندن در مقابل تصمیمات و رابطه خود، به زندگی شما شفافیت می‌بخشد.
 • روابط جنسی فعالی با همسر خود داشته باشید: اگر شما انسان شاد و دارای صمیمیت زناشویی با همسر خود هستید پس شما شریک زندگی‌تان را بیشتر دوست خواهید داشت. حفظ رابطه جنسی منظم با همسر باعث می‌شود شما به هم وابسته و متصل شوید و در حل مسائل مهم زندگی بهتر تصمیم بگیرید.

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد: ریشه مشکلات جنسی در اختلافات زن و شوهر

 • برقراری ارتباط مؤثر با همسر : اکثریت مسائل و مشکلات با برقراری ارتباط مناسب با همسر حل می‌شوند. شریک زندگی شما همان فردی است که شما تمامی مسائل و همه چیزها را با او مطرح می‌کنید. بنابراین با شریک زندگی‌تان صادق باشید.
 • عشق بی‌قیدوشرط : بدون هیچ مرز و محدودیتی عاشق شریک زندگی‌تان باشید. حتی در بدترین موقعیت‌ها؛ اگر زوج نسبت به هم عاشق، مهربان و صمیمی باشند می‌توان به‌آسانی مسائل زندگی را مدیریت کرد. عشق، توجه، صداقت و مهربانی همگی مواردی هستند که در رابطه مهم و ضروری‌اند. شما می‌توانید باوجود اختلاف سنی در ازدواج رابطه ها را به‌خوبی برقرار کنید به‌شرط اینکه اساس رابطه شما سالم باشد.

اگرچه شریک زندگی جوانتر یا مسن تر از شما باشد این امر صرفاً یک تصمیم شخصی است اما زمانی که این تصمیم گرفته شد لازم است تمام تلاش خود را برای شناختن و درک رابطه انجام دهید.

منبع : moshaverebama.com